Odpusty za zmarłych

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W listopadowe dni, częściej niż kiedykolwiek w ciągu roku pamiętamy o naszych zmarłych. Nasza modlitwa, ofiara, cierpienie a zwłaszcza możliwość zyskiwania w tych dniach odpustów, które są udziałem w duchowym skarbcu Kościoła, niech staną się rzeczywistym gestem wyciągniętej pomocnej dłoni i życzliwego serca. Niech przez to staną się też wyrazem odnowionej wiary w życie wieczne i  wdzięczności wobec zmarłych za wszelkie dobro, jakie w życiu od nich kiedyś otrzymaliśmy.

W Katechiźmie Kościoła Katolickiego czytamy:

„Kościół pielgrzymów od zarania religii chrześcijańskiej czcił z wielkim pietyzmem pamięć zmarłych, a ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechów uwolnieni (2 Mach 12,45), także modły za nich ofiarowywać. Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawi, że staje się skutecznym ich wstawiennictwo za nami”.

Odpusty za zmarłych: od Uroczystości Wszystkich Świętych:

a)Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę dziś od południa i przez cały Dzień Zaduszny mogą dostąpić odpustu zupełnego, który można ofiarować za zmarłych. Według  obowiązujących przepisów można go uzyskać tylko jeden raz. W czasie nawiedzenia należy odmówić: Ojcze nasz, Wierzę oraz wypełnić inne warunki jak: spowiedź św., Komunia św. i modlitwa w int. Ojca Św. np. Pod Twoją obronę.

 b)Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za  zmarłych, mogą uzyskać odpust za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpust ten jest zupełny w dniach od 1 – 8 listopada, a w inne dni roku jest cząstkowy.

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenia

 

OBRAZ Z WNĘTRZA KOŚCIOŁA

 

 

Posłuchaj niedzielnego kazania

Opolskie dla Rodziny

Strona Domu Miłosierdzia

Modlitwa wstawiennicza

Wycieczki parafialne

 

 

Siostry Boromeuszki

Minuta ze Słowem

Obraz z kamery

Odpusty jako wielki dar

Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.

Czytaj więcej...

Sakramenty święte

Sakramenty święte - co wiedzieć należy...

Czytaj więcej...

Malowidła Dankwarta

Rozkład malowideł K. Dankwarta na sklepieniu kościoła parafialnego

Czytaj więcej

Joomla templates by Joomlashine