W naszej parafii chrzest jest udzielany zwyczajowo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (podczas Mszy św. o godzinie 11:30) lub w innym, wcześniej ustalonym terminie.
Do kancelarii należy się zgłosić miesiąc przed planowanym terminem chrztu.
Potrzebne dokumenty:
- Formularz z danymi osobowymi (wydawany podczas pierwszej wizyty)
- Akt urodzenia – kserokopia
- Świadectwa życia moralnego rodziców chrzestnych (wydawane w parafii zamieszkania rodziców chrzestnych)
- dowody osobiste rodziców
- dane chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania)
Rodzice i rodzice chrzestni są zobowiązani do odbycia nauk przedchrzcielnych, które w naszej parafii odbywają się w sobotę przed pierwszą niedzielą miesiąca o godz. 16:00 (w salce katechetycznej). Nauki można odbyć również w innych parafiach (wtedy należy przedłożyć o tym stosowne zaświadczenie).
Osoby, które nie mieszkają na terenie naszej parafii muszą posiadać pisemną zgodę swojego proboszcza na chrzest poza parafią, do której przynależą.
- mieli ukończony 16 rok życia
- sami przyjęli sakramenty wtajemniczenia (chrzest, bierzmowanie, eucharystia)
- prowadzili życie zgodne z wiarą
Chrzestni przyjmują na siebie współodpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko utraci jedno albo oboje rodziców, względnie gdy rodzice zaniedbują religijne wychowanie dziecka. Według zwyczaju rodzice chrzestni przygotowują specjalne pamiątki chrzcielne: biała szatę przygotowuje matka chrzestna (istnieje również zwyczaj wyszywania imienia dziecka na tej szacie), a ojciec chrzestny przygotowuje świecę chrzcielną. Z okazji chrztu dziecka chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi i Komunii św. Chrzestny musi być fizycznie obecny w czasie chrztu dziecka.
Nie ma możliwości posiadania więcej niż jednej matki chrzestnej lub więcej niż jednego ojca chrzestnego. Rodzicem chrzestnym może być wyłącznie mężczyzna lub wyłącznie kobieta, lub mężczyzna i kobieta razem (oboje rodziców chrzestnych).